logo-klimtop
 

Princip rekuperace

Princip rekuperace

Pro obytný prostor je nutné zajistit výměnu vzduchu. V mnoha případech stačí pouhá infiltrace čerstvého vzduchu z venkovního prostředí netěsnostmi oken a dveří. Pak jsou ale místnosti, kde musíme zajistit výměnu vzduchu nuceně, vzduchotechnickým zařízením. A právě pro tyto prostory je určena řada rekuperačních vzduchotechnických jednotek,které vymění vzduch s minimálními provozními náklady. Odvedou znehodnocený vzduch a současně přivedou čerstvý vzduch potřebný pro zachování optimálního zdraví a komfortu. Navíc dochází k rekuperaci jak citelného, tak i vázaného tepla, což vede k celkovým provozním úsporám na energiích.

Pro zajištění oddělení přívodního a odpadního vzduchu je struktura rekuperačního výměníku uspořádána na principu křížového proudění s deskovým žebrováním. Použitý princip s pomocí speciálně vyvinutého materiálu, ze kterého je samotný výměník vyroben, zajistí vysoce účinný přenos celkové tepelné energie obsažené ve vzduchu (citelná i vázaná). Tato technologie, která umožňuje přísun čerstvého vzduchu při minimální ztrátě vnitřní teploty.

Rekuperační výměníky tepla se nejčastěji osazují přímo do větracích jednotek. Rekuperaci je tak možno využít prakticky ve všech typech objektů při hygienicky nutném větrání - a to od bytů a rodinných domů, přes občanské stavby, bazény až po průmyslové stavby. V poslední době se v souvislosti se stále vzdrůstající cenou energie stále častěji rekuperace využívá i pro rodinné domy a byty.

Rekuperační výměníky lze využít i v klimatizovaných objektech - zde dochází v letních měsících k "rekuperaci chladu" - přiváděný teplý vzduch je ochlazován odváděným, klimatizací vychlazeným vzduchem.